03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: HardwareMarek "mmxY2k" Szendzielorz


"Maluch" Vii
VIA Technologies zaprezentowała swoją najnowszą płytę główną formatu Mini-ITX - VIA EPIA MII. W porównaniu do poprzedniego modelu, w płycie EPIA MII znajdziemy już sloty dla karty Compact Flash i CardBus (I/II). Dla przypomnienia, jej całkowite wymiary wynoszą zaledwie 17x17 cm. Płyta przeznaczona jest zarówno dla procesora VIA C3 jak i VIA Eden. Zastosowany chipset to układ CLE266 z mostkiem południowym VT8235. Pozostałe składniki tej miniaturowej płyty to: slot dla pamięci DDR266, zintegrowany kontroler sieciowy 10/100 Mb/s Fast Ethernet, 6-cio kanałowy kodek dźwięku, dwa porty USB 2.0, FireWire, zintegrowany rdzeń graficzny VIA Unichrome z wyjściem TV i SPDIF oraz jedno złącze PCI.
Żródło: benchmark.pl

VIA EPIA MII

ZNF3-150
to nowa propozycja od Chaintech'a, płyta bazuje na chipsecie nForce3 i umożliwia instalacje procesorów AMD Athlon64 (754-pin). ZNF3-150 wyposażono w 3sloty DDR, 1 x AGP, 5 x PCI, 1 x CMR, do dyspozycji mamy również 3 gniazda ATA 133 oraz 4 x SATA 150 RAID 0, RAID 1 i RAID 0+1 oraz 6 portów USB 2.0, układ dźwiękowy jest w wersji 7.1 VIA Envy24PT z wyjściem optycznym. W testach wydajnościowych produkt spisuje się wręcz wzorowo, cały czas jest w ścisłej czołówce w wielu benchmarkach wychodząc na prowadzenie. Zainstalowany BIOS Phoenix'a posiada zaawansowane opcje overclockingu co powoduje, że płyta staje się bardzo ciekawą propozycją również dla zwolenników podkręcania procesorów, system chłodzenia układu zasilania mobo RadEX zapewni odpowiednią temperaturę zasilacza płyty głównej nawet przy extremalnym OC, w szczególności do jej zakupu zachęca fakt iż bez większych problemów panowie z serwisu HardOCP uzyskali na niej częstotliwości magistrali 230MHz.
Żródło: tweak.pl >

ZNF3-150


Łotwa liderem
W sieci łotewskiego operatora telefonii komórkowej LMT przeprowadzono pierwszą rozmowę 3G w standardzie WCDMA w oparciu o infrastrukturę Nokii.W trakcie połączenia zaprezentowano kilka usług dostępnych w telefonii nowej generacji, m.in. transmisję strumieniową, przeglądanie Internetu, pobieranie danych czy wideokonferencję ze średnim transferem danych na poziomie 380 kb/s. Jak zapowiedział Juris Binde, prezes LMT, wykonanie pierwszej rozmowy 3G oznacza, że już niedługo rozmowy i usługi transferu danych w sieci nowej generacji staną się komercyjnie dostępne dla klientów tego operatora. Nokia dostarczyła operatorowi kompletną testową infrastrukturę sieci 3G WCDMA. Zakończona pełnym sukcesem pierwsza rozmowa 3G na Łotwie oznacza, że LMT może w pełni przejść na platformę telekomunikacyjną 3G Nokii. Jak zapowiada LTM, udany eksperyment stanie się motorem napędowym firmy, tak aby pierwsza w pełni komercyjna sieć 3G WCDMA została uruchomiona jeszcze przed końcem przyszłego roku.
Żródło: chip.pl

Dobra wiadomość ;-]
Wiem, wiem, że to niusy hardwerowe ale nie mogłem się powstrzymać. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na TP SA karę w wysokości 7 mln zł. Ustalając jej wysokość, wzięto pod uwagę fakt, że bezprawne działanie spółki (jednostronne zmiany w umowach o dostarczenie usługi ISDN ) jest kolejnym przypadkiem naruszenia przez nią przepisów Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - podano w komunikacie.
Żródło: chip.pl

Polak najlepszym informatykiem na świecie
5 grudnia, Tomasz Czajka wygrał w Uncasville w Stanach Zjednoczonych prestiżowy, światowy konkurs indywidualny TopCoder. "Z puli nagród w wysokości 100 tys. dolarów Tomek zgarnął połowę". Polak który w czasie wakacji pracował dla Microsoft nad najnowszą wersją systemu Windows - planuje studia doktoranckie, na jednej z najlepszych uczelni. Gratulujemy!!!
Konkurs był sponsorowany przez INTEL'a.
Żródło: onet.pl

Nowy w rodzinie
Już po raz kolejny analizując pliki sterowników napotykane są wzmianki o nowych kartach, które lada dzień mogą pojawić się na rynku, a o których producent nie raczył jeszcze poinformować. Analizując sterowniki Nvidii ForceWare 53.03 beta, można znaleźć w nich taki oto zapis: GeForce 4 MX 4000. Wygląda na to, że Nvidia planuje wprowadzić nowy układ, który przeznaczony będzie dla mniej wymagających użytkowników. Karta Oparta jest na układzie NV18B i będzie wyposażona w 64 lub 128 MB pamięci DDR. Szerokość szyny do pamięci będzie wynosić 64 bity. Rdzeń będzie taktowany częstotliwością 275 MHz, pamięci 400 MHz. Oprócz złącza VGA znajdziemy na niej również DVI-I oraz TV-Out. W najbliższych dniach okaże się czy to prawda, gdyż poza wyżej wymienionym serwisem, nikt do tej karty się nie przyznał.
Żródło: benchmark.pl

GeForce 4 MX 4000


Robocik
Korporacja Samsung zaprezentowała nowego robota pracującego jako odkurzacz. Samsung VC-RP30W wyposażono we wbudowaną kamerą internetową, która może być wykorzystana do podglądania. Odkurzacz Samsunga, pracując, tworzy trójwymiarową mapę otoczenia, aby móc później zorientować się w swoim położeniu. Mapa ta ułatwia również sprzątanie. Mniej zautomatyzowane odkurzacze poruszają się losowo po mieszkaniu, niejednokrotnie czyszcząc to samo miejsce kilkanaście razy. Samsung zapewnia, iż jego robot jest mądrzejszy i dobrze wie, które obszary zostały już wyczyszczone.Użytkownik może również zaprogramować VC-RP30W, określając czas jego pracy oraz sposób czyszczenia.Robotem da się również sterować przez Internet. Wbudowane w urządzenie akumulatory pozwalają na 50-minutową pracę odkurzacza. Gdy robot notuje spadek napięcia w ogniwach, automatycznie podłącza się do ładowarki. VC-RP30W będzie dostępny w Europie w kwietniu przyszłego roku. Jego cena nie jest jeszcze znana.
Żródło: chip.pl

Samsung VC-RP30W


Intel sie kurczy
Przedstawiciele firmy Intel twierdzą, że masowa produkcja układów o takim wymiarze technologicznym może ruszyć już w roku 2005. Pierwszymi "dziećmi" procesu technologicznego 65 nanometrów są układy pamięci SRAM. Wyprodukowanie pierwszych egzemplarzy takich układów świadczy o tym, że Intel jest producentem chyba najlepiej przygotowanym do dalszego miniaturyzowania chipów. Obecnie większość układów powstaje w technologii 130 nanometrów, pojawiają się też pierwsze procesory o wymiarze 90 nanometrów. Informacje o osiągnięciu Intela mogą napawać optymizmem - w ostatnich miesiącach największe firmy miały problemy z produkcją układów nowej generacji. Zarówno Intel, jak i AMD, wprowadziły do swojej oferty 90-nanometrowe procesory z opóźnieniem. Korzyści z redukcji wymiarów układów scalonych są oczywiste - otwierają szansę na budowę nowych, wydajniejszych układów, równoczesne obniżenie poboru mocy i zmniejszenie kosztów produkcji. Specjaliści Intela oceniają, że samo tylko obniżenie wymiaru technologicznego procesorów - bez żadnych dodatkowych rozwiązań - pozwoli na zwiększenie częstotliwości taktowania układów o 40-50%.
Żródło: benchmark.pl

Nowy tester
Ukazała się właśnie nowa wersja popularnego programu testującego PCMark04 od Futuremark'a. Nowa wersja po wykonaniu serii 70 testów ma podawać jeden ogólny wynik systemu pc. Program ma również odczytywać aż 300 różnych informacji na temat konfiguracji naszego komputera. W skład testowanych podsystemów wchodzą m.in. test cpu, pamieci, systemu 2D jak i 3D oraz test dysku twardego oraz seria innych.
Żródło: tweak.pl03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: Hardware