27     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : DIZZY

DIZZY

Maciej "Carnage" Organiściak


Seria DIZZY jest chyba jedyną grą, w której możemy wcielić się w skórę (skorupkę :) jedynego, wyjątkowego, nieustraszonego, a zarazem inteligentnego... jajka!!! Wbrew pozorom ten nietypowy bohater odniósł taką popularność, że doczekał się kilku przygód praktycznie na każdej ówczesnej platformie, przez Nitendo, po Atari, a kończąc na blaszaku.



BAJKOWA KRAINA
Po włączeniu jednej z gier od razu zostajemy przeniesieni w magiczny świat Dizziego. Problemy, z którymi przyjdzie nam się borykać są najróżniejsze. Raz to Dizzy niczym Indiana Jones wyrusza na poszukiwanie skarbu piratów, innym razem musi uratować wybrankę swojego serca - Daisy (zaraz, zaraz, od kiedy to jajko ma serce?) z rąk okrutnego czarownika Zaka. Postacie, które spotkamy w grze są najróżniejsze i zależą od poszczególnego produktu. Najczęściej pojawiają się trolle, smoki, duchy i inne bliżej niezidentyfikowane stworzenia. Na swojej drodze spotkamy również naszych dobrych znajomych, którym czasem trzeba pomóc, a czasem to oni podrzucą nam jakiś pomysł lub przedmiot. Autorzy podeszli do gry z dość dużym poczuciem humoru (nikt normalny by nie wymyśliłby jajka jako bohatera ;) i to, co widzimy na ekranie nieraz wywoła uśmiech na naszej twarzy - śmieszne postacie i nietypowe rozwiązywanie problemów.

Jeden omlet dla naczelnego!


NO TO GRAMY!
Cała rozgrywka sprowadza się do odnalezienia jakiegoś przedmiotu i zastosowania go w odpowiednim miejscu, co umożliwi rozwój fabuły. Większość zagadek ma swoje logiczne wyjaśnienie, aczkolwiek bywają i takie gdzie trzeba sprawdzić każdy przedmiot w danym miejscu. I tu pojawia się problem gdyż możemy nieść jednocześnie maksymalnie trzy albo dwa przedmioty, więc bywa i tak, że zajdziemy gdzieś daleko, po czym musimy się wrócić po przedmiot zostawiony w jednej z pierwszych lokacji. Wydaje się nudne? Nic bardziej mylnego! Gra, mimo, że jest niezwykle prosta potrafi wciągnąć na długie godziny. Kieruje nami ochota do poznawania dalszych przygód sympatycznego jajka i rozwiązywania coraz to innych łamigłówek, które dają dużą satysfakcję. A oprócz samych zagadek bohater musi jeszcze zebrać 30 monet / diamentów / trufli, które są porozrzucane po planszy. Dodatkowo część z nich została ukryta za jakimś domkiem lub drzewkiem, albo nawet zjadła je ryba, której trzeba dać się połknąć, aby wydrzeć z jej wnętrza drogocenny skarb;) Dopóki nie mamy wymaganej ilości potrzebnych przedmiotów nie ukończymy gry, gdyż pod jej koniec ktoś żąda opłaty w zamian za przepuszczenie do finałowej planszy.

Podano do stołu!


NIE SAMĄ LOGIKĄ CZŁOWIEK ŻYJE
Oprócz elementu przygodowego pojawia się także motyw zręcznościowy. Czasem trzeba coś przeskoczyć, wskoczyć na jakąś ruchomą platformę lub przed czymś uciec. Wbrew pozorom może to być bardziej frustrujące niż samo rozwiązywanie zagadek. Żyć jest mało, albo jak w TREASURE ISLAND nie ma ich w ogóle i spotkanie z wrogim oznacza natychmiastowy game over (nie ma jak pełny realizm), a należy dodać, że opcji savowania nie przewidziano.
Toteż gwarantuję, że grę będziesz zaczynał parokrotnie, gdyż czasem nie wiadomo, czy dana postać jest do nas wrogo nastawiona i mając jak najbardziej przyjacielskie zamiary kończymy na jej patelni jako omlet. Sytuację nieco poprawia odpalenie TREASURE ISLAND w wersji dla Amigi na emulatorze, który daje możliwość zapisania gry w dowolnym momencie. Jednak wtedy gra traci przyjemność, gdyż można ją przejść w dwie godziny.

NIEKOŃCZĄCA SIĘ PRZYGODA
Oprócz klasycznych przygód z Dizzim powstało jeszcze kilka programów np. BUBBLE DIZZY i FAST FOOD, nastawionych na zręczność naszych palców. W tym pierwszym zaczynamy na dnie jeziorka i musimy wskakując na wylatujące z dna bąbelki powietrza dotrzeć na powierzchnię. Zadanie utrudnia nam fakt, że bąbelki, co chwilę pękają i musimy je szybko zmieniać. Zapasy powietrza są ograniczone i trzeba je uzupełniać w porozrzucanych tu i ówdzie butlach z tlenem. Ale i to by było zbyt proste, więc dodano liczne morskie zwierzęta, z którymi lepiej unikać kontaktu. Celem gry jest zbieranie porozrzucanych skarbów i osiągnięcie jak największej liczby punktów. Drugim produktem jest FASTFOOD i przypomina on PACMANA z Dizzim w roli głównej, a zamiast kropek mamy różne rodzaje jedzenia.
Wszystkie gry są oczywiście po angielsku, ale język w nich zawarty jest na tyle prosty, że każdy, kto miał, choć trochę styczności z nim w szkole powinien sobie poradzić bez problemu.

Ach, te wakacje nad morzem


A na koniec lista najpopularniejszych gier z obywatelem Dizzim:

Przygodowe:
* DIZZY
* TREASURE ISLAND DIZZY
* FANTASY WORLD DIZZY
* MAGICLAND DIZZY
* SPELLBOUND DIZZY
* DIZZY PRINCE OF THE YOLKFOLK
* CRYSTAL KINGDOM DIZZY
* FANTASTIC DIZZY / THE FANTASTIC ADVENTURES OF DIZZY
* DIZZY THE ADVENTURER


Na tej wyspie nawet piwa nie ma :(


Zręcznościowe:
* FAST FOOD
* KWIK SNAX
* PANIC DIZZY
* BUBBLE DIZZY
* DIZZY DOWN THE RAPIDS
* GO! DIZZY GO!

27     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : DIZZY