29     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Nokia N-GageMarek "mmxY2k" Szendzielorz


Do niedawna na rynku przenośnych konsol do gier panowało niepodzielnie Nintendo ze swym GameBoy'em. Wszystkie próby zmiany tej sytuacji kończyły się porażką. Teraz jednak do walki staje firma Nokia, wystawiając przeciwko GBA bardzo ciekawy produkt, można powiedzieć "przenośny kombajn multimedialny", a mianowicie N-Gage. W poniższym artykule zobaczymy jak byłemu producentowi kaloszy powiódł się debiut na rynku multimedialnej rozrywki.HARDWARE
Na pierwszy rzut oka N-Gage przypomina pierwszą wersję GameBoy Advance. Jest jednak wykonane staranniej i bardziej bajerancko. Ma natomiast więcej przycisków (jako, że jest także telefonem komórkowym, jest to dość oczywiste ;-] ). Jeśli jednak przyjrzymy się dokładnie kontrolerowi gier, zwanemu tu "Rocker", zauważymy, że jest on aż ośmiokierunkowy, a więc powinien zapewnić większy komfort gry niż czterokierunkowy z GBA. Wyświetlacz N-Gage ma o dziwo gorsze parametry niż ten z GameBoy'a; jego maksymalna rozdzielczość wynosi "jedynie" 176x208 pikseli, a maksymalna paleta kolorów 4096. Dla porównania ekran GBA może wyświetlać obraz w rozdzielczości 240 x 160 pikseli w palecie 32 tys. kolorów z zestawu 65.535 barw. Biorąc pod uwagę rozmiar konsol to różnica w rozdzielczości jest praktycznie żadna, lecz paleta kolorów GameBoy'a jest znacznie większa. Co ciekawe moc obliczeniowa N-Gage jest wyraźnie większa niż GBA (rzućcie okiem na tabele z danymi technicznymi ) i może ona generować grafikę znacznie bardziej złożoną. I jeśli porównać gry, to rzeczywiście, te z N-Gage wyglądają znacznie lepiej.

Nokia N-Gage


Nośnikiem danych w N-Gage są karty w standardzie MultiMedia Card, czyli takie same jak w innych telefonach komórkowych Nokii czy np. Siemensa. Są one produkowane w rozmiarach od 16 do 512 MB, a więc dość sporych (w komplecie z konsolą dostajemy kartę MMC o pojemności 64 MB). Dostępne są też nagrywarki MMC. Wspominam o tym dlatego, że ostatnio sieć obiegły wieści o złamaniu zabezpieczeń N-Gage i o pojawieniu się romów gier ;-]. Ceny oryginałów kształtują się na poziomie około 220 PLN, więc są one droższe, niż te na GBA. Jednak N-Gage ma jeszcze jeden bajer, który powinien zainteresować graczy, a mianowicie możliwość gry wieloosobowej za pomocą bezprzewodowego systemy łączności Bluetooth!!!

PANDEMONIUM


Jak wspominałem we wstępie nowy produkt Finów to "przenośny kombajn multimedialny". N-Gage może odtwarzać pliki muzyczne MP3, AAC oraz MIDI (dzwonki polifoniczne). Można także przeglądać pliki graficzne dzięki usłudze MMS oraz wyświetlać pliki wideo za pomocą odtwarzacza typu RealOne Player. Jak każdy nowoczesny telefon GSM N-Gage obsługuje także Javę, co w znakomity sposób ułatwia programowanie konsolki ;-]. Możliwa jest także edycja tekstu i wiele innych bajerów jak wbudowane radio FM lub organizer. Nowa "zabawka" Nokii pozwala na bezproblemową komunikację z PC za pomocą standardu USB (niestety jedynie w wersji 1.1), jak i wspomnianego wcześniej Bluetooth'a. Wszystkim tym zawiaduje system operacyjny z prawdziwego zdarzenia (taki komórkowy Windows ;-]) o nazwie Symbian. Jest on bardzo przyjazny dla użytkownika i ma bardzo otwartą architekturę, co w połączeniu z obsługą Javy wróży prawdziwy wysyp programów użytkowych i nie tylko.

TOMB RAIDER


Na koniec opisu wspomnę tylko, że N-Gage jako telefon komórkowy może pracować w trzech systemach GSM 900/1800/1900, ma wbudowanego klienta poczty elektronicznej, umożliwia surfowanie po necie, wybieranie głosowe oraz dzięki wbudowanemu dyktafonowi nagrywanie dźwięku. Brakuje tylko aparatu cyfrowego ;-P.

DANE TECHNICZNE NOKIA N-GAGE:
- urządzenie zoptymalizowane dla mobilnych gier
- urządzenie oparte na platformie Seria 60, tak jak Nokia 7650 oraz Nokia 3650
- Procesor: ARM 104 MHz
- technologie: Symbian v6.1, Java MIDP 1.0, XHTML
- MMS
- EMS
- pamięć 4MB (dostępna dla użytkownika - 2.8 MB), możliwość rozszerzenia pamięci poprzez karty MMC - w komplecie karta 64 MB - złącze USB 1.1
- radio stereo FM (pamięć na 20 kanałów)
- odtwarzacz plików muzycznych MP3 oraz AAC
- możliwość nagrywania dźwięków,
- klient e-mail (IMAP4, POP3, SMTP, MIME2)
- przeglądarka HTML/XHTML
- HSCSD
- GPRS (3+1)
- Bluetooth
- polifoniczne dzwonki (midi)
- wbudowany zestaw głośno-mówiący
- synchronizacja kalendarza z komputerem
- stan gotowości: Gry: 3 do 6 godz., Rozmowa do 4 godz., Czuwanie: do 200 godz., Muzyka: 8 godz., Radio: 20 godz
- wymiary: (D x Sz x G): 133,7 x 69,7 x 20,2 mm
- objętość: 139 cm3
- waga : 137 g

TONY HAWK'S PRO SKATER


SOFTWARE
Ok, to tyle, jeśli chodzi o techniczną stronę N-Gage. Teraz przyjrzyjmy się nieco kilku gierkom dostępnym na polskim rynku. Razem z konsolką ukazała się gra TOMB RAIDER. Jest to w zasadzie wierne odtworzenie pierwszej części gry jak ukazała się na PC-ta i to zarówno pod względem fabularnym, jak i graficznym!!! Tak, tak, gra jest w 3D i wygląda wspaniale, na GBA nie uświadczycie takiej grafiki. Jako, że pannę Larę znają wszyscy nie będę się tu rozpisywać nad samą grą.
Innym ciekawym tytułem jest RED FACTION, gierka także dobrze wszystkim znana. Graficznie prezentuje się nieco lepiej niż DOOM na GBA, a co nie mniej ważne sterowanie jest też znacznie przyjemniejsze. Zawdzięczamy to oczywiście ośmiokierunkowemu "Rocker'owi". Gierka ta jest także doskonałą okazją do przetestowania bezprzewodowej gry multiplayer dla dwóch graczy jednocześnie!!! Trzecim tytułem w naszym mini-przeglądzie będzie TONY HAWK'S PRO SKATER. Ta gra ma po prostu oszałamiającą grafikę 3D, jeszcze lepszą niż TOMB RAIDER. Także tutaj wspaniale sprawuje się "Rocker". Całkiem niezłe są też muzyka i oprawa dźwiękowa.

RED FACTION


Dostępne są także (stan na początek listopada): MOTO GP, PANDEMONIUM, PUYO POP, PUZZLE BOBBLE, SONIC-N, SUPER MONKEY BALL, TAITO MEMORIES i VIRTUA TENIS. Prawie wszystkie z grafiką 3D lub pseudo 3D. Dziwić może jedynie brak jakiegoś dobrego mordobicia w pierwszej partii gier, ale pewnie zostanie to szybko nadrobione.
Jeśli chcecie poznać aktualnie wydawane tytuły oraz zapowiedzi kolejnych powinniście odwiedzić stronę www.n-gage.com. Niestety wśród kilku wersji językowych, między innymi rosyjskiej i czeskiej, próżno szukać polskiej :(.

SUPER MONKEY BALL


PODSUMOWANIE
Jak widzicie debiut, o którym pisałem we wstępie, jest całkiem udany, może go popsuć tylko wysoka cena urządzenia: w granicach 1600 PLN, czyli znacznie więcej niż konkurencja. Jednak nie możemy zapomnieć, że N-Gage oferuje znacznie więcej i ma także dobre perspektywy na przyszłość, ponieważ wspierać go mają zamiar prawie wszystkie liczące się teamy developerskie z Eidosem, THQ, Activision, EA i Segą na czele.

SONIC-N


Z ostatniej chwili: Nokia rozważa obniżenie ceny N-Gage do 199 USD (około 800 PLN). Nie wiadomo jednak kiedy, czy i gdzie nastąpi taka obniżka. Natomiast w UK można dostać to cudo za 1 pensa (około 7 groszy!!!), tyle że trzeba wykupić dość drogi abonament komórkowy.

PS. Nie przerażajcie się jakością zrzutów z gier, po prostu na ekranie N-Gage wygląda to o niebo lepiej.
PS2. Wielkie tnx dla kolegi Rem'Xa za korektę.


29     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Nokia N-Gage