31     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Kable, kabelki...Leszek "Dogmen" Waliczek


Kable, kabelki, tyle tego wszystkiego plącze się za naszym komputerem. Szare brudne gdzieś podłączone. Pora odwrócić komputer i zobaczyć czy czegoś więcej nasz ukochany PC-et nie potrafi. Dokładnie zbadamy kartę muzyczna, która najczęściej jest pomijana w większości domowych komputerów.Słuchanie muzyki z komputera to zazwyczaj 2 małe głośniczki i mikrofon. Komputer zakupiony w zestawie czasem może posiadać DVD i tanie kino domowe z super małymi głośnikami. Problem można rozwiązać na wiele sposobów, szukamy najtańszego i najlepszego.
Polowanie na muzykę zaczynamy od odświeżenia blaszki karty muzycznej. Jeśli nasza karta posiada Możliwość pracy z zestawem 2, 3, 4, 5 lub 6 głośników to problemów nie mamy. Niestety osoby które posiadają kartę z wyjściem tylko na 2 głośniki będą musiały się zaopatrzyć w rozdzielacz sygnału. Przyglądamy się napisom umieszczonym na karcie Spk tutaj podłączamy głośniki znajdujące się z przodu. Rear tutaj tył i to jest nam najbardziej potrzebne. Osoby które posiadają jeszcze wyjście Center/Bass maja odpowiednie karty do kina domowego 5.1. Kto z nas nie ma w domu wieży hit minionych lat. Może jest tez stary "jamnik" albo inny przenośny sprzęt grający. W zależności od sprzętu, który mamy musimy wyczytać w instrukcji albo zobaczyć czy nas sprzęt posiada wejście AUX albo po prostu wejście dźwięku. Niestety wejście mikrofonowe nie jest odpowiednie.

Taki kabel będzie nam potrzebny


Sprawa najtrudniejsza - kable. Zmora większości ludzi. Szukamy kabla który posiada z jednej strony jack 3.5 mm a z drugiej strony 2x RCA (cinch). Taki zestaw jest w dostępny w rożnych długościach od 1,5m nawet do 10m.
Podłączenie dla karty obsługujących jedno wyjście. W wyjście Spk wpinamy rozdzielacz sygnału, i już mamy 2 wejścia. Teraz wpinamy nasze stare głośniki oraz kabel który wpinamy do np. wieży. Odpalamy komputer, puszczamy muzykę. Ustawiamy wieżę na wejście AUX i możemy się cieszyć dźwiękiem zapewne lepiej grającym niż nasze malutkie głośniczki. Niestety takie rozwiązanie to zaledwie 2x stereo które nie jest na dzisiejsze czasu hitem.
Podłączenie dla karty obsługujących od 2 do 3 wejść. W wyjście Spk wpinamy nasze głośniki które tam były. W wyjście Rear wpinamy kabel który prowadzi nas do np. mini wieży posiadającej wejście dźwiękowe. Odpalamy komputer w ustawieniach karty muzycznej musimy zmienić stereo (2 głośniki) na 4 czyli kwadrofoniczne, a jeśli nie mamy takiej możliwości to na max czyli wszystko co się da. Puszczamy muzykę i jeśli wszystko dobrze ustawiliśmy posiadamy 2 pary głośników które grają. To rozwiązanie jest początkiem dobrego startu w dźwięk 3D. Jeśli mamy ambicje a nie posiadamy sprzętu grające posiadającego wejście dźwięku możemy po prostu zakupić 2 zestaw głośników. Takie rozwiązanie nie wymaga kupowania kabli. Jeden zestaw podłączamy jako przód, drugi zaś jako tył. Jest to rozwiązanie dość tanie i dające zadowalający efekt 3D. cena 2 zestawów głośników nie przekroczy 80zł.
Wykorzystanie dodatkowego sprzętu grającego podłączonego do naszego domowego komputera doda trochę mocy i efektów audio. Zabawa taka jest bezpieczna i przeznaczona nawet dla początkujących audio-maniaków, tak więc każdy może się tym zająć. W dzisiejszym odcinku to wszystko, w następnym zrobię dla Was przegląd gotowych zestawów 3D oraz systemu kina domowego 5.1.


31     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Kable, kabelki...